W 2023 roku nastąpią ogromne zmiany w gospodarce kraju. Jest to też rok zmian dla przedsiębiorców. Prawo przedsiębiorców będzie regulowane sporą ilością artykułów ustawy, które wiele zmienią w limitach transakcji gotówkowych. Trzeba będzie też mieć na uwadze zmiany dotyczące formy płatności deklarowanej w PIT.

16 listopada 2021 roku powstał nowy projekt rządu PiS. Prezydent wówczas podpisał się pod ustawą, która ma wiele zmienić w polskiej gospodarce. W związku z tym zmianie ulegnie PIT, Prawo przedsiębiorców wobec limitu transakcji gotówkowych. Całość ma obowiązywać od 2023 roku.
W przypadku B2B limity transakcji gotówkowych obowiązują do 31 grudnia 2022 roku. Całość tych regulacji jest ujęta w art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców. Według tych przepisów całość transakcji będzie się odbywała za pomocą rachunku płatniczego przedsiębiorcy, gdy:
– transakcja przebiega między przedsiębiorcami;
– jednorazowa płatność wynosi równo lub przekracza 15 000 zł. Tutaj należy dodać, że przy innych walutach, całość przelicza się na złotówki, zgodnie z ogłoszeniami od Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego, czyli przed dniem transakcji.
Natomiast limity transakcji B2B od stycznia 2023 roku są następujące:
– w tym przypadku w Polskim Ładzie ma zostać zmieniona kwota limitu transakcji gotówkowych B2B z 15 000 zł na 8 000 zł. Tak więc rachunek przedsiębiorcy będzie wykorzystywany do płatności zawsze, gdy:
– transakcja odbywa się między przedsiębiorcami;
– jednorazowa transakcja jest równa albo przekracza 8000zł. W przypadku innych walut całość zostaje przeliczona na złotówki, zgodnie z decyzją Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego, przed dniem transakcji.

W przypadku PIT od 2023 roku podatnik przekraczający kwotę 8 000zł, dokonujący transakcji jest zobowiązany:
– zmniejszyć koszty przychodów;
– zwiększyć przychody, gdy nie da się zmniejszyć kosztów.
Wobec tego najważniejsze jest pamiętać o tym, że od 2023 roku gdy transakcja przekracza 8000zł ale w gotówce, to wydatek ten nie będzie ujmowany jako koszt. Ważne jest również, że transakcje do 8000zł będzie liczony jako koszt podatkowy.

Według nowych przepisów najważniejsza jest faktyczna forma płatności zadeklarowana na fakturze. Nie będzie miała znaczenia metoda płatności. Oczywiście są też ujęte indywidualne przypadki, o których można poczytać na poradnikprzedsiebiorcy. Jak widać zmian w Polskim Ładzie jest sporo. Jednak można na tym też zyskać, warto znać nowe regulacje dla przedsiębiorców.
Źródło: poradnikprzedsiebiorcy.