To prawda, że jesteśmy coś winni naszym rodzicom, ale nie wszystkim i nie na każdej płaszczyźnie. Wiele osób uważa, że sam fakt tego, że ktoś jest naszym rodzicem, zobowiązuje nas do spełniania jego oczekiwań czy pomocy finansowej. Tak naprawdę jednak więzy krwi nie mają żadnej wartości i żadne prawo, spisane i niespisane, nie obliguje nas do kultywowania wartości z nimi związanych.

Bycie rodzicem a wydanie kogoś na świat

Spłodzenie nas nie sprawi automatycznie, że powinniśmy pomagać naszym rodzicom czy poświęcać siebie dla nich. Po pierwsze dlatego, że decyzja o posiadaniu dziecka jest zupełnie poza dostępem głównego zainteresowanego, czyli dziecka. Nie może ono wyrazić swojego sprzeciwu albo chociaż powiedzieć, co o tym myśli. Więc nie masz żadnego obowiązku bycia wdzięcznym za sam fakt tego, że pojawiłeś się na świecie. Ta decyzja zawsze jest egoistyczna i zależy tak naprawdę od widzimisię naszych rodziców. Wdzięcznymi możemy być za porządne wychowanie albo opiekowanie się nami, nawet gdy brakuje na to środków finansowych.

Toksyczny rodzic nie jest warty poświęcania

Jeśli jedyną zasługą twoich rodziców w wychowaniu Cię było wydanie Cię na świat, to nie musisz, a nawet nie powinieneś poświęcać się dla ich dobra czy ich potrzeb. Dotyczy to zwłaszcza toksycznego rodzica lub rodzica, który nigdy tak naprawdę Cię nie szanował i jawnie okazywał, że Cię nie chce. Nie masz obowiązku zajmowania się na starość kimś, kto nigdy nie zajmował się Tobą. Lepiej poświęcić ten czas na polepszanie warunków swojego życia albo wychowywanie własnych dzieci. Same więzy krwi nie sprawiają od razu, że musisz się kimś zajmować czy opiekować się kimś!

Poświęcanie własnego życia dla naszych rodziców

Jeśli nasza więź z rodzicami jest wyjątkowo bliska, a my bardzo chcemy odwdzięczyć się im za to, co dla nas robili, w miarę swoich możliwości powinniśmy się nimi zaopiekować. Bardzo ważne jest jednak, co i dlaczego poświęcamy. Nie masz żadnych obowiązków spełniania oczekiwań swoich rodziców co do twojego własnego życia, tylko po to, aby ich uszczęśliwić czy usatysfakcjonować. Pamiętaj, że wszelkie decyzje, które dotyczą twojego własnego życia, muszą zostać podjęte przez Ciebie, abyś był z nich dumny i mógł spokojnie cieszyć się ich konsekwencjami.