Wiele osób twierdzi, że papierek nie jest im potrzebny do szczęścia, jeśli trafiło się na odpowiednią osobę. To prawda, jednak należy też pamiętać, że ów papierek może nie tylko parze jest potrzebny do miłości, co do funkcjonowania w społeczeństwie. Ślub ogólnie nie jest wielu ludziom potrzeby, jednak coraz częściej ludzie zauważają, że nie mają takich praw jak małżeństwa, co przekłada się na złość, że prawo jest niesprawiedliwe. Niestety tak jest, iż prawa wynikające ze ślubu nie oznaczają automatycznie, że w związku nieformalnym będziemy mieć takie same.

Wady i zalety związku partnerskiego.

Bez wątpienia zaletą jest to, że w razie, gdyby coś było nie tak, gdyby związek się rozpadł, po prostu się rozchodzimy bez szarpania się w sądach i uzyskiwania rozwodu. To z jednej strony plus, z drugiej zaś minus, gdyż w taki sposób można zmieniać partnerów do woli, bez odpowiedzialności za nich. Wadą takiego związku jest, że nie dziedziczymy po partnerze, gdyby coś się stało. Nie dostaniemy informacji w szpitalu czy w ogóle o zdrowiu, ponieważ formalnie taka osoba jest dla nas obca.

Jak można sobie ułatwić życie w związku nieformalnym?

Istnieje wiele rozwiązań, które doskonale się sprawdzają w takich sytuacjach. Oczywiście należy o nich odpowiednio wcześniej pomyśleć. Jeśli jesteśmy w takim związku, po prostu spisujemy umowę odnośnie majątku, w której zawieramy wszystkie informacje na temat ewentualnego dziedziczenia. Musi ona jednak być potwierdzona notarialnie, żeby można było się nią formalnie posługiwać.
W przypadku szpitala czy ogólnie zdrowia, dobrze jest wcześniej przygotować odpowiednie dokumenty, kto jest upoważniony do takich informacji. Dzięki temu szpital będzie wiedział, komu może powiedzieć cokolwiek o stanie zdrowia danej osoby. Wszystkie szczegóły z życia osób w takim związku, które są w standardzie wśród małżonków, muszą być potwierdzone odpowiednimi dokumentami, by można było spokojnie się nimi posłużyć, żeby nasz partner był traktowany formalnie jak partner a nie obca osoba.